Jasnota biała, zapomiany naturalny lek.
Dodane przez ajrin dnia Maj 16 2019 11:54:57
Kochani dzisiaj troszkę o ziołach, ponieważ akurat w tym czasie kwitnie jasnota biała, dzisiaj napiszę troszkę o niej. Dla tych, którzy nie wiedzą jak ona wygląda, podpowiem że jest to pokrzywa nieparząca, kwitnąca na biało. Zioła były stosowane od wieków, czasami o tym zapominamy, że pan Bóg obdarzył nas wieloma naturalnymi lekarstwami, z których nie korzystamy. Może warto czasami zajrzeć do naturalnej apteki, na łąkę, do lasu z dala od spalin gdzie rośliny zawierają najwięcej zdrowych substancji.


Jasnota ta skromna roślinka, jakże często przez nas nie zauważana ma wiele właściwości leczniczych. Jest opisywana we wielu książkach o ziołach a także na wielu stronach zielarskich. Warto o niej poczytać.......


Jasnota pomaga na:
na właściwą pracę nerek i pęcherza,
działa moczopędnie i pomaga oczyszczać organizm z niepotrzebnych produktów przemiany materii z moczem,
wspomaga właściwe funkcjonowanie układu pokarmowego,
łagodzi wzdęcia,
działa uspokajająco,
napary pomagają cerze trądzikowej,
pomaga na żylaki i hemoroidy,
niweluje opuchliznę pod oczami,
wspomaga w stanach zapalnych układu oddechowego (choroby gardła, oskrzeli),
dobrze działa na uszkodzoną skórę i trudno gojące się rany,
pomaga na przewlekłe zapalenia oskrzeli oraz tzw. kaszel palacza.
do łagodzenia biegunek
przy żylakach i hemoroidach
do gojenia się ran, łagodzenia poparzeń, zasklepiania uszkodzonej skóry
pomaga na bolesne i obfite miesiączki,
przy upławach, pomaga też na mięśniaki i torbiele.
Ziele może pomóc w zewnętrznych schorzeniach narządów rodnych, przy stanach ropnych. To naturalny lek na zapalenia pochwy.

Jasnota działa ściągająco, przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie, antybakteryjnie, żółciopędnie,rozkurczowo, ułatwia trawienie, działa moczopędnie, oczyszczająco, wykrztuśnie, uszczelnia naczynia krwionośne, regeneruje organizm, działa uspokajająco.

Jasnotę stosuje się w różnych formach: herbatach, naparach, płukankach, jako dodatek do kąpieli, do przemywań np. przy trądziku itd....w zależności od schorzenia.


W przypadku jasnoty białej głównym przeciwwskazaniem jest okres ciąży i laktacji. Oczywiście zanim się zacznie pić z niej napary czy herbaty warto sprawdzić czy nie jest się uczulonym na nią i skonsultować z lekarzem. Pamiętajmy, że zioła mogą wspomagać tradycyjne leczenie. Ale zanim się je zacznie stosować warto porozmawiać z lekarzem czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Czy nie kolidują z jakimś naszym lekiem. Do wszystkiego należy podchodzić ze zdrowym rozsądkiem.